23 Ağustos 2013 Cuma

Tuğla Tekniği

Herkese merhaba,

Bugün sizinle tuğla tekniği uyguladım bir objeyi paylaşmak istedim. Bu teknik biraz uğraştırıcı daha da fazlası sabır işi. Ama çıkan sonuç tatmin edici..
Hemen yapılışını sizinle paylaşmak istiyorum..

-Öncelikle zemin rengini oluşturmak için 4 rengi (kiremit, siyah, beyaz, kahverengi) deniz süngeri yardımı ile sırayla ahşaba uyguluyoruz. Uygulamayı yaparken deniz süngerini ahşaba hafif hafif dokundurarak uyguluyoruz.
- Sıra geldi bir kurşun kalem ve cetvel yardımı ile çizgileri çizmeye, tuğla şekillerini vermeye. Burada kullanacağınız cetvelin metal olması sizin için daha avantajlı olacaktır.
- Çizgilerimizi 1,5 cm aralıklarla yatay olarak çiziyoruz. Sonrasında istediğimiz ölçüde küçüklü büyüklü dikine çizgiler çekerek tuğlalarımızı oluşturuyoruz. Özellikle küçüklü büyüklü dedim çünlü tuğlaların ölçüleri birbirinden farklı olmalı ki hepsi kare veya dikdörtgen şeklinde görünmesin..
- Çizgilerimizi çizdikten sonra çizgilerin üzerinden bir fırça yardımı ile önce beyaz boya ile sonrasında ise beyaz çizgilerinde üzerinden kahverengi boya ile geçiyoruz.
-Burada atlamamanız gereken 2 konu var.
Birincisi: Tuğla şeklini daha iyi verebilebilmesi için tuğla kenarlarını muhakkak yuvarlamanız gerekiyor. Aksi takdirde tuğlalar çok kare kare duruyor..
İkincisi: Beyazın üzerinden kahverengi boya ile geçerken alttaki beyaz boyayı tamamen kapatmamalısınız. Beyaz boya biraz görünmeli..Bu da demek oluyor ki üsten geçilen kahverengi boya beyaz boyadan biraz daha ince olmalı..
- Tuğlaları bitirdikten sonra en son burnt umber renkli yağlı boya ile kenarlardan başlayarak bütün tuğla görüntüsüne uyguluyoruz. Yağlı boyanın yoğunluğunu isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Ör: Kenarların daha kahverengi görünmesini isterseniz kenarlarda yağlı boyayı biraz daha yoğun diğer bölgelerde biraz daha az uygulayabilirsiniz.

Tabiki tuğla tekniğini bitirdikten sonra benim yapacağım işlemler bitmedi. Yağlı boya kuruduktan sonra objeyi stencil ve minik ahşap aksesuarlar ile süsledim. Doğrusunu söylemek gerekirse bu kadar uğraştan sonra tuğlanın üzerine hiçbir şey yapmak istemedim. Ama öylede koca gazetelik çok boş görünüyordu. Bu sebeple kendimce en uygun dekorlamayı yapıp objeyi tamamladım. Ve tabi ki en son vernikleme ile çalımaya noktayı koydum.

Baştada belirttiğim gibi bu teknik biraz zor biraz uğraştırıcı ve sabır işi.

Sağlıcakla kalın.
Sevgiler..


1 Ağustos 2013 Perşembe

Cam Boyama Serüveni..

Herkese merhaba,

Aslında bu postu çok önce yazmak istiyordum..Ama sırası bugüneymiş.....

Cam boyamaya ilk başladığımda ne denli kötü boyama yaptığımı bilmiyordum:)) Zamanla diğer boyama örneklerini gördükçe benim kavonozlarım ile bazı örnekler arasında ciddi fark olduğunu gördüm..Benim istediğim kavanozlarımın pürüssüz görünmesiydi. Bu sayede ürün çok daha güzel ve profesyonel duruyordu. Tabi ki hemen araştırmalara başladım ama internet araştırması ile bir sonuca ulaşamadım..Zira genelde anlatımlar benim boyadığım şekildeydi..Bende kusursuz boyayan bir kişi ile iletişime geçmenin sorunuma kesin çözüm olacağını düşündüm. Bu konuda Zeynep'ce Tasarım (Zeynep) ile iletişime geçtim. Sağolsun bana tüm ayrıntıları ile cam boyamayı anlattı. Bende size aktarmak istiyorum..Kimbilir belki benim gibi bu dertten muzdarip olanlar vardır..

Anlatacağım pek farklı bir uygulama değil..Sadece 3 püf noktası var..

1-Boyanızı ponpon fırça ile cama uygulayın. Yalnız burada boyanız ne az ne de çok olmamalı..Şayet boya fazlalılığınız varsa ponpon ile dağıtmanız gerekir..
2- Tıpkı ahşapta olduğu gibi kendinizi kaptırıp kurumamış boyanın üzerine boyama yapmayın. Bırakın boyanız kurusun.(Bazen işi çabuk bitirmek için bu hata yapılabiliyor:))
3- En önemliside kuruyan boyanızı muhakkak zımparalayın..Ve bunu her yeni kat boyasında tekrarlayın..Buradaki zımparalama çok nazikçe olmalı. Mümkünse eskimiş yıpranmış bir zımparınız varsa o daha çok işinizi görür. Çok sert yapılan zımparalama boyaya zarar verebilir hatta boyanın kalkmasına neden olabilir..Ayrıca başta da belirttiğim gibi zımparalanacak boya muhakkak kurumuş olmalı..

Bu şekilde tam 6 katlık bir boyama serüveninden sonra üzerine istediğim dekorlamayı uyguladım..Sonrasında bütün fanusa dekupaj tutkalı sürdüm..Aslında tutkalı sadece (vernikten koruma amaçlı) resimlerin üzerine sürecektim. Ama baktım ufacık bir taşmada bile tutkal boyada iz bırakıyor bende tamamına sürdüm. Sonrasında ise yarı mat vernikle 3 kat vernikledim.

İşte hepsi bu:)))